Zasadniczym celem Fundacji jest prowadzenie Ośrodka, w którym są propagowane idee dbałości o środowisko naturalne i powszechnego braterstwa – według wskazań św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów. Dzieje się to poprzez działalność ekologiczną, edukacyjną, charytatywną, religijną. Fundacja umożliwia zarówno grupom zorganizowanym jak i gościom indywidualnym (niezależnie od ich statusu finansowego gdyż jesteśmy organizacją non profit) doświadczenie bliskości z naturą, radości wspólnoty czy ciszy spotkania z Bogiem. W ten sposób odpowiada na potrzeby współczesności – zagrożenia ekologiczne, alienację czy też uzależnienie od mediów społecznościowych kosztem relacji osobistych.
Fundacja Wioski Franciszkańskiej prowadzi swój ośrodek we wsi Janice na przedgórzu Izerskim, około 18 km od Jeleniej Góry.
Tam też, kilkanaście lat temu (dokładnie 02.11.1990 roku), dzięki pomocy i hojności świeckich franciszkanów z Belgii, ówczesna Wspólnota Młodzieży Franciszkańskiej zakupiła stary dom, który od samego początku stał się miejscem spotkań całej Wspólnoty Młodzieży Franciszkańskiej.
W 1998 roku główni darczyńcy z Belgii, powołali do istnienia Fundację Wioski Franciszkańskiej aby zakupiony Dom służył nie tylko Młodzieży Franciszkańskiej, ale też przyjmował inne grupy.
W Janicach odbywają się rekolekcje, dni skupienia, spotkania edukacyjne nie tylko krajowe ale i międzynarodowe. Ośrodek nasz przyciąga nie tylko ludzi związanych z ruchem franciszkańskim.
Przyjeżdżają tu osoby z całej Polski i nie tylko, by w gwarze wspólnej pracy, zabawie, ciszy kaplicy, wspólnej Eucharystii odnaleźć Boga, odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Dom Modlitwy w Janicach (od 2004 roku Dom Modlitwy i Braterstwa w Janicach) zawsze był i jest domem otwartym. Może tu przyjechać każdy, kto tylko zechce.
Od kilkunastu lat współpracujemy ze szkołą katolicką z Belgii, przez jej stowarzyszenie KTIW. Jest to techniczna szkoła średnia, która przygotowuje młodzież do pracy, a także dalszych studiów (odpowiednik polskiego technikum). Uczniowie, nauczyciele i wolontariusze z tej szkoły przyjeżdżają do nas kilka razy w roku. Każdego roku w sierpniu odbywają się u nas obozy integracyjne dla nowych uczniów, gdzie między innymi wędrują po Karkonoszach. W ciągu roku szkolnego uczniowie przyjeżdżają do nas w ramach swoich ferii jak i praktyk zawodowych, zajmując się bieżącymi remontami, rozbudową i nowymi inwestycjami, ale również wyjeżdżają do muzeum Auschwitz i wędrują po Karkonoszach i Izerach.
Od samego początku istnienia fundacji gościliśmy u nas już ponad 1500 osób w ramach tej współpracy, aby mogły pracować, uczyć się, medytować i odpoczywać.
Kilka lat temu współuczestniczyliśmy w oznakowaniu Dróg Świętego Jakuba w Polsce (Camino.net.pl). Wyznaczona Droga Sudecka przebiega kilka kilometrów od naszego ośrodka, a nasz dom jest miejscem w którym pielgrzymi mogą się zatrzymać na nocleg i odpoczynek.
Od kilkunastu lat organizujemy wymiany młodzieży w ramach programu „Młodzież”, „Młodzież w działaniu” czy „Erasmus Plus”. Nasze programy są nastawione przede wszystkim na integrację młodzieży z różnych krajów europejskich. Do tej pory gościliśmy młodzież z Niemiec, Belgii, Czech, Ukrainy i Polski. Spotkania, które się u nas odbywały pozwalały nastolatkom zaznajomić się z różnorodnością kulturową krajów europejskich.
Nasze działania są nastawione na promowanie aktywności obywatelskiej, rozwijanie poczucia solidarności i tolerancji, a także na pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z różnych krajów. Przykładowo w ramach programu „Młodzież” w 2004 roku prowadziliśmy projekt „Z Aten do Aten przez Janice”, w 2006 roku odbył się u nas projekt „Na szlakach europejskich legend”. Od kilku lat rozszerzyliśmy nasze projekty o działania zachęcające młodzież do pracy na rzecz potrzebujących i różnego rodzaju wolontariatu. W 2011 roku odbyły się u nas projekty „Wolontariat EURO 2012” oraz „ Łączy nas wiele – kultura, sport”.
Podczas warsztatów oprócz wcześniej wspomnianych wartości, młodzież poznawała działania podczas przygotowań EURO 2012, tak by mogli czynnie uczestniczyć w aktywnościach podczas mistrzostw. Młodzież mogła między innymi zaznajomić się z zasadami bezpieczeństwa czy nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, umiejętności, która jest niezbędna u wolontariuszy podczas imprez masowych.
Nawiązaliśmy również współpracę z Narodowym Centrum Kultury. Wspólnie z tą instytucją udało nam się zrealizować kilka projektów w ramach współpracy polsko-ukraińskiej. Ostatni taki projekt odbył się w 2017 roku, gdy jesienią w dniach od 16-23 października gościliśmy młodzież z obu krajów na warsztatach „Dziennikarstwo i etykieta”. Podczas pobytu powstały 3 grupy zadaniowe: fotograficzna, filmowa, organizacji przyjęć okolicznościowych. W ramach grup warsztatowych młodzież rozwijała swoje zainteresowania również podczas zajęć wyjazdowych w telewizji w Lubinie, a także przy użyciu nowych technologii przy użyciu drona. Wspólne przygotowanie bankietu miało ogromny wpływ na integrację grupy, młodzież wspólnie przygotowując potrawy swojego kraju poznała nie tylko zwyczaje żywieniowego, ale też wymieniała się swoimi przepisami na potrawy i ciasta.
Obecnie rozpoczęliśmy projekt przygotowania przyrodniczego laboratorium dydaktycznego dla dzieci i młodzieży, w którym będziemy mogli przyjmować grupy w ramach warsztatów edukacyjnych. Zamierzamy nawiązać współpracę z lokalnym Związkiem Pszczelarzy, gdyż jednym z elementów dydaktycznych będzie ul pokazowy. Poprzez to działanie chcemy pogłębić naszą ofertę edukacyjną, a także stworzyć miejsce dla lokalnych szkół w którym dzieci i młodzież będą mogły empirycznie poznać otaczający świat, a przede wszystkim chcemy stworzyć miejsce gdzie zainspirują się do dalszego zgłębiania wiedzy. Jesteśmy w trakcie wykańczania pomieszczeń, gdzie planujemy umieścić laboratorium.
Drugim przygotowywanym działaniem jest warsztat rowerowy i promocja turystyki rowerowej. Warsztat ma uczyć napraw i regulacji rowerów, a także wypożyczać rowery na wycieczki. Tak aby promować aktywny wypoczynek i umiejętność samodzielnego dbania o rower.
W Fundacji, w strukturach organizacyjnych jak Zarząd, Rada Fundacji, na zasadzie wolontariatu pracują przede wszystkim nauczyciele różnych specjalności z okolicznych szkół jak i z naszej organizacji współpracującej z Belgii. Od kilkunastu lat prowadzą różne kursy i warsztaty w ramach prowadzonych u nas spotkań, wymian, czy rekolekcji, np. co roku jest przeprowadzany przez członka naszego Zarządu, nauczyciela fizyki, obóz astronomiczny z nocnym oglądaniem nieba, różnych planet i gwiazd. Dodatkowo w ramach Rady Fundacji wspierają nas osoby związane z biznesem – między innymi lider projektów wdrażania systemów informatycznych w międzynarodowej korporacji.
Na terenie ośrodka na stałe mieszka małżeństwo (nauczyciel pracujący w szkole i pracownik administracyjny), które dba o ośrodek, opiekuje się ogrodem, zwierzętami (kury, perliczki, pies, koty), jest z grupami 24 godziny. Swoją codzienną pracą, troską o wspólne dobro, daje młodzieży przykład życia Bogiem, pracą wolontariusza.