W naszej organizacji zaobserwowaliśmy wyzwania zarówno w działalności instytucjonalnej, jak również z działalności statutowej.
W codziennym funkcjonowaniu Fundacji Wioski Franciszkańskiej spotykamy się z problemami, z którymi się boryka większość organizacji pozarządowych, Identyfikujemy przede wszystkim dwa kluczowe problemy : pierwszym są problemy w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój instytucjonalny, drugim natomiast jest deficyt zasobów ludzkich.
Znaczący wpływ na płynność finansową ma sezonowość przebywających u nas grup. Największe obłożenie odnotowujemy w okresie letnim i ferii zimowych. W pozostałych miesiącach przyjmujemy grupy głównie w weekendy. Powyższa sytuacja przełożyła się na nasz wynik finansowy w 2016 roku, który wykazywał stratę w wysokości -1 162,39 zł. Staramy się robić wszystko, by poprawiać ten wyniki i w kolejnych latach udaje nam się poprawiać tę sytuację. Niestety starzejący się ośrodek wymaga remontów i nie jesteśmy w stanie rozwijać naszej organizacji. Brak środków finansowych uniemożliwia nam inwestycję w kapitał ludzki (szkolenia), a przede wszystkim inwestycje w nowe technologie. Mamy do dyspozycji przestarzały sprzęt komputerowy, który najczęściej pochodzi od naszych darczyńców. Chcielibyśmy rozwijać naszych pracowników, współpracowników i stałych wolontariuszy, jednakże tego typu inwestycje są obecnie poza naszym zasięgiem.
Od kilku lat zauważyliśmy spadek osób chętnych i gotowych do zaangażowania w ramach wolontariatu wśród Polaków. W latach 1997-2005 mieliśmy wsparcie średnio około 5 wolontariuszy, w okresie letnim, ta liczba potrafiła wzrosnąć do 10 osób pracujących w ramach wolontariatu na rzecz działań statutowych naszej fundacji. Mogąc zaoferować szkolenia dla wolontariuszy czy też udział w atrakcyjniejszych działaniach będziemy mogli przyciągnąć większą liczbę osób, a tym samym podnieść poziom aktywności społecznej wśród młodzieży, co jednocześnie przełoży się na postawy obywatelskiej odpowiedzialności.
Kolejnymi istotnymi wyzwaniami z punktu widzenia działań statutowych to przestarzały sprzęt, który szkoły, młodzież, grupy zorganizowane mogą wykorzystywać podczas zajęć. Posiadamy duży teren rekreacyjny oraz edukacyjny a na nim do niedawna znajdowały się przestarzałe wyblakłe plansze edukacyjne, które nie spełniały już dzisiaj swej informacyjnej roli i szpeciły okolice. W edukacji przyrodniczej i ekologicznej obecnie bazujemy na dzieleniu się naszym sposobem życia, naszą wiedzą przyrodniczą dotyczącą prowadzenia ogródków przydomowych, a przede wszystkim na poszanowaniu fauny i flory. Młodzież uczestnicząca w zajęciach ekologicznych oczekuje nie tylko teorii ale przede wszystkim praktyki, toteż obok paneli słonecznych (już działających) zamierzamy zapoznać uczestników zajęć z pracą w ogrodzie czy zagospodarowaniem odpadów biologicznych, wspólnym przygotowywaniem sałatek, przetworów z własnych owoców, wypiekiem chleba, ale też poznawaniem różnych kultur przez naukę tańców, warsztaty dziennikarskie, czy pisarskie.
Ekologiczne podejście do życia to nie tylko nasza postawa wobec otaczającego nas świata, ale również postawa wobec nas samych – dlatego tym bardziej chcielibyśmy dać możliwość naszym gościom rozwój fizyczny zarówno podczas dobrej pogody jak i w niesprzyjającej aurze. Nasze zaplecze sportowe jest bardzo skromne – stół do tenisa stołowego, kilka piłek, boisko do koszykówki i siatkówki. Dużym wyzwaniem staje się dziś zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej dlatego chcemy rozbudować naszą bazę sportową aby uatrakcyjnić spędzanie wolnego czasu poza zajęciami edukacyjnymi. Baza ta będzie ponadto wykorzystywana w ciągu całego roku przez dzieci i młodzież mieszkającą w Janicach.
Nasza Fundacja to miejsce dedykowane przede wszystkim młodzieży – aby wyrównywać szanse lokalnej młodzieży. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest dzisiaj umiejętność radzenia sobie z nowymi technologiami, tworzenie odpowiednich zapytań a przede wszystkim umiejętność analizy dostępnych informacji wraz z doświadczalnym zdobywaniem wiedzy. Badania wskazują na potrzebę nauczenia użytkowników mediów społecznościowych weryfikowania informacji i obrony przed fake newsami. Nie można skutecznie tego nauczyć bez ćwiczenia praktycznego.
Przeprowadzone ankiety wśród opiekunów i organizatorów grup zorganizowanych pokazały nam, że lokalizacja naszego ośrodka, personel, wyposażenie pokoi i pomieszczeń użytkowych zachęcają do przyjazdu, jednakże problemem jest organizacja czasu podczas dni deszczowych – gdy młodzież nie może swobodnie korzystać z boiska oraz wcześniej wspomniane przestarzały sprzęt, który dzisiaj raczej odstrasza dzieci niż zachęca do nauki.
Wszystkie nasze działania staramy się opierać na rzetelnej wiedzy przekazywanej uczestnikom przez wolontariuszy. Nasza kadra to przede wszystkim pedagodzy okolicznych szkół, fizyk, biolog, polonista, filozof, pedagog szkolny. Osoby te współpracują z naszą Fundacją od początku, borykamy się jednak z problemem pozyskania wolontariuszy wśród młodzieży uczestniczącej w warsztatach. Staramy się wejść w ścisłą współpracę ze szkołami na terenie naszej Gminy, z Dyrekcją, nauczycielami jak również z władzami Gminy. Jest duże zainteresowanie takim pomysłem, a poszerzenie naszej oferty o nowocześnie wyposażone laboratorium daje duże perspektywy na dotarcie z warsztatami ekologicznymi do szerszej grupy odbiorców z naszego terenu. Dużym naszym plusem jest to, że ośrodek posiadając niezłą bazę noclegową i może oferować pobytu dla młodzieży kilkudniowe, co mocno podnosi skuteczność prowadzonych warsztatów. Młodzież może z sobą przebywać i razem współpracować przez całą dobę, co zmusza ją do nawiązywania i budowania relacji, a także do uczenia się wzajemnego szacunku i rozwiązywania problemów w grupie rówieśniczej.